Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

1. Aşırı sıcak ve soğuktan kaçının

Telefonunuz çok ısınır veya soğursa, bataryanın ömrü kısalacaktır.

2. Ekran parlaklığını azaltın.

Akıllı telefonun ekranı genellikle en çok pil kullanan bileşendir. Ekran parlaklığını azaltmak enerji tasarrufu sağlayacaktır.

3. Hızlı şarj etmekten kaçının

Telefonunuzu hızlı şarj etmek yerine gece boyunca yavaş şarj etmek batarya ömrü için daha akıllı bir seçim olacaktır.

4. Facebook uygulamasını silin

ya da facebook izinlerini kısıtlayın ve kullanımını azaltın. Facebook, hem Android hem de iPhone’da çok kaynak tüketen bir uygulamadır. Facebook’u gerçekten kullanmak istiyorsanız da ayarlara gidin ve video otomatik oynatma, konumunuza erişim ve bildirimler gibi izinlerini kısıtlayın.

5. Sıklıkla kullandığınız uygulamaların premium versiyonlarını satın alın

Birçok uygulama hem ücretsiz hem de ücretli sürümler halinde bulunur ve fark genellikle ücretsiz sürümün reklamlarla desteklenmesidir. Reklamları görüntülemek biraz daha fazla veri ve biraz daha fazla enerji kullanır. Ücretsiz reklam destekli sürümü kullanmak yerine sık kullandığınız bir uygulamayı satın almak, veri ve pil kullanımını azaltarak uzun vadede işe yarayabilir.

6. Ekran zaman aşımını azaltın

Ekranınızı kullanmadan açık bırakırsanız, belirli bir süre sonra (genellikle bir veya iki dakika) otomatik olarak kapanır. Ekran Zaman Aşımı süresini (iPhone’larda Otomatik Kilit olarak adlandırılır) azaltarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

7.Şarj zamanını iyi ayarlayın

Mümkün mertebe telefonunuzu şarjı bitmeden şarj etmeyin ve yüzde 100 batarya seviyesine ulaşmadan da prizden çıkarmayın.

8. Güncellemeleri otomatik olarak yapın

Güncellemeleri otomatik olarak yapmak bataryayla ilgili sorunlarınızı azaltacaktır.

9. Telefonunuzu şarjdayken kullanmaktan çekinin

Telefonu şarjdayken kullanmanız telefonunuzu bir yandan şarj ederken bir yandan da bataryasını boşaltır. Bu durum bataryaya fazla yüklenmenize neden olur. Bu da batarya ömrünü azaltır.

10. Kablosuz bağlantıları kapatın

WiFi, Bluetooth gibi kablosuz bağlantılar telefonunuzun şarj ömrünü ciddi oranda azaltır.