İngilizcenizi Geliştirmek için 9 Yöntem

1. Konuşmak

Mümkün olduğunca çok pratik yapmak önemli. Bu noktada internet üzerinden yabancı kişilerle chat yapıp ingilizcenizi geliştirmek oldukça faydalı olacaktır.

2. Yeni kelimeler öğrenmek

İngilizce kitap okumak, dergi ve blog yazılarını okumak yeni kelimeler öğrenmek için çok güzel bir yöntem. Anlamadığınız kelimeleri not alın ve postit şeklinde biriktirin. Bir süre sonra yeni kelimeler öğreneceksiniz ve İngilizceniz gelişecek.

3. Konuşma sesinizi kaydedin.

Birçok insan telefon üzerinden kendi sesini kaydedip dinlemeyi sevmez. Hatta şarkı söyleyip sesimizi kaydettiğimizde bu ses bana mı ait deriz:) İngilizce konuşup sesinizi kaydettiğiniz zaman eksik olduğunuz noktaları farkedeceksiniz ve İngilizceniz zamanla gelişecek.

4. Kelimeleri öğrenmek yerine kelime kalıpları öğrenin.

İngilizce bir kelimeyle kurulan birçok kelime kalıbı mevcuttur. Örneğin run kelimesiyle kurulmuş olan run away, on the run gibi birçok kelime kalıbı mevcuttur. Bu kalıpları öğrenmeniz İngilizce kitap, blog, makale vs okurken yazıları anlamanızı kolaylaştıracaktır.

5. İngilizce sınıf arkadaşlarınızla pratik yapın.

Sınıf arkadaşlarınızla ders aralarında İngilizce konuşmak, İngilizce oyunlar oynamak İngilizceni geliştirmek için güzel yöntemlerdir.

6. İngilizce şarkılar dinleyin.

Sevdiğiniz İngilizce şarkıların kelimelerini kendinizi çıkarmaya çalışın. Böylece bir süre sonra şarkıların sözlerinin tamamını yazıya dökebileceğinizi farkedeceksiniz. Bu sayede yabancı şarkıların anlamlarını da anlayıp hem dinlediğiniz müzikten daha çok keyif alacaksınız hem de İngilizceniz gelişmiş olacak.

7. Müşteri hizmetlerini arayın.

Eğer bir markanın ya ürünün İngilizce müşteri hizmetleri varsa, ürün hakkında bilgi edinmek için İngilizce müşteri hizmetlerini arayıp yabancı müşteri hizmetleri temsilcisiyle görüşmek İngilizcenizi geliştirecektir.

8. Yabancı dizi ve film izleyin.

Yabancı dizi ve filmleri türkçe dublaj yerine türkçe altyazılı veya orijinal sesinde seyretmek İngilizcenizi oldukça geliştirecektir.

9. İngilizce blog yazın.

İngilizce blog yazarak, fikirlerinizi ve günlük hayatınızı internet üzerinden İngilizce olarak aktarabilirsiniz. İngilizce blog yazmak İngilizce yazma ve okumanızı oldukça geliştirecektir.