Dahi Olduğunuzu Gösteren 18 Belirti

Albert Einstein, Garry Kasparov, Isaac Newton hayatımıza etkide bulunan veya bulunmuş önemli dahilerden bazıları olarak karşımıza çıkmakta. Dahi ne demek? Öncelikle bu sorunun cevabıyla başlayalım. Dahi kelimesini olağanüstü yeteneği ve yaratıcı gücü olan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Kısaca bu kişiler için üstün zekalılar da diyebiliriz. Bu yazımızda dahilik belirtilerini sizler için derledik.

1. Her şeyi sorgulamak

Dahi insanlar, her şey hakkında meraklı oluyor. Onlar için öğrenmenin sınırı yok. Özellikle varoluşun sırrı ve kozmik konularda sürekli bir cevap arayışı içerisinde oluyorlar.

2. Kendi kendine konuşmak

Toplumumuzda “Kendi kendine konuşana deli derler” şeklinde bir inanış mevcut. Evet, deliler kendi kendine konuşabilir. Ancak, endişelenmenize gerek yok. Dahi insanlar, çok aktif bir beyne sahip oluyor. Bu nedenle, sık sık kendi kendilerine konuşuyorlar.

3. Çok fazla endişe etmek

Çok fazla endişe ediyor veya olaylar hakkında çok fazla mı düşünüyorsunuz? Bu sizin hayal gücünüzün çok kuvvetli olduğunu gösteriyor. Tebrikler, siz bir dahisiniz.

4. Dağınık olmak

Odanız çok mu dağınık? Kıyafetleriniz odanın her yerine atılmış vaziyette mi? Bu dağınıklığınız sebebi dahi olmanız.

5. Fiziksel özellikler

Dahilerin birtakım göze çarpan fiziksel özellikleri mevcut. Araştırmalar, solak insanların ve mavi gözlü insanların daha zeki bireyler olduğunu göstermekte.

6. Bağımlılık sorunları

Dahiler alkol, madde bağımlığı gibi sorunlara daha yatkın oluyor. Daha yüksek IQ seviyesine sahip olduklarından, dış çevredeki sorunları daha iyi algılayabiliyorlar. Bu da onları daha duyarlı bir birey yapıyor. Bu sorunlarla baş edebilmek için alkol, madde bağımlılığı gibi alışkanlıklar geliştiriyorlar.

7. Sürekli okumak

Okumayı herkes sevebilir. Ancak dahi insanlar sürekli okuyor. Onlar için okumak bir yaşam biçimi, tutku haline gelmiş vaziyette. Sürekli okumanız dahi olduğunuzu gösteriyor.

8. Modayla ilgilenmemek

Dahiler, her gün ne giyeceklerini düşünmekten daha önemli şeylerle ilgileniyor. Steve Jobs ve Mark Zuckerberg’ün her gün aynı renk tişört giymelerinin nedeni dahi olmalarıydı.

9. Komik biri olmak

İnce espriler yapabilmek hiç şüphesiz kıvrak bir zeka gerektirir. Yapılan araştırmalar, komedyenlerin IQ seviyesinin ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Erkek komedyenlerin ortalama IQ seviyesi 138, kadın komedyenlerin ortalama IQ seviyesi ise 126 olarak ölçülmüştür.

10. Gece kuşu olmak

Dahiler gece geç saatlerde uyanık oluyor çünkü onların en yaratıcı oldukları zaman gece vakti.

11. Başkalarının duygularını anlayabilmek

Başkalarının duygularını hissedebilmek ve empati yapabilmek dahilerin önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmakta.

12. İlk çocuk olmak

Ebeveynler, ilk çocuklarına daha çok ilgi gösterir. Bu da çocuğun mental anlamda gelişimine büyük katkı sağlar. Bu nedenle büyük çocuk genelde daha zekidir diyebiliriz.

13. İyi bir dinleyici olmak

Dahiler için öğrenmenin sınırı yoktur demiştik. Dahiler çok iyi bir dinleyiciler çünkü bunu mümkün olduğunca fazla şey öğrenebilmek için yapıyorlar.

14. Gün içinde hayal kurmayı sevmek

Dahiler, gün içinde sık sık gelecek ile ilgili hayal kuruyorlar çünkü beyinlerinin çalışma şekli bu şekilde.

15. Yaratıcı olmak

Dahiler, var olan kalıplara sığmayı sevmiyorlar. Onlar için farklılık, bir şeyleri değiştirebilme arzusu ön planda.

16. Kedileri köpeklerden daha fazla sevmek

San Francisco’da yapılan bir araştırma kedileri köpeklerden daha fazla seven insanların daha zeki olduğunu göstermekte (Kaynak).

17. Çikolata bağımlısı olmak

Uzmanlar, düzenli olarak çikolata tüketen insanların daha zeki olduğunu söylüyor. Kakaodaki flavoneller beyin fonksiyonlarını geliştiriyor.

18. Unutkan olmak

Evet, yanlış duymadınız. Dahilere özel olan sonu gelmeyen soruların ve kompleks düşüncelerin de bir bedeli mevcut. O da unutkan olmak.

19. Tembel olmak

Tembelseniz ve bu durum işlerinizi engellemiyorsa bu iyi bir işaret. Bill Gates’in bu konu hakkında güzel bir sözünü de ekleyelim. Bill Gates: “Zor bir işi yapması için her zaman tembel olanı seçerim. Çünkü o işi yapmanın kolay yolunu bulur.” Sizce de öyle değil mi?

Add Comment