Çayın Faydaları Nelerdir? Çay İçmenin 15 Faydası

Çay, özellikle kahvaltılarımızda eksik etmediğimiz geleneksel bir içeceğimiz olarak karşımıza çıkmakta. Çayın, keyifle içtiğimiz bir içecek olmasının yanı sıra sağlık açısından birçok faydası mevcut. Bu yazımızda çay içmenin yararlarını sizlerle paylaştık.

1. Antioksidanlar içerir.

Çay, kronik hastalıkları önleyici antioksidanları içerir. Çayın içinde bulunan en önemli antioksidanlar katehin, theaflavin ve thearubigindir.

2. Kilo vermeye yardımcı olabilir.

Çayın içerisinde bulunan kafein, metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını arttırabilir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olabilir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çay içermiş olduğu flavonoidler(p vitamini) ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

4. Kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felcin önemli nedenlerinden biridir. Çay içmek, vücutta oluşabilecek tehlikeli kan pıhtısı riskini azaltır.

5. Kanseri önleyebilir.

Çayın içinde bulunan katehin antioksidanı kanseri önleyebilir.

6. Kemik sağlığına iyi gelir.

Çayın içinde bulunan katehin antioksidanı kemik erimesine iyi gelir.

7. Kan basıncını düşürür.

Yapılan araştırmalar, çayın kan basıncını düşürdüğü yönündedir. Yüksek tansiyonu olan kişilere çay içmek iyi gelebilir (Kaynak).

8. Kan şekerini düşürür.

Yapılan araştırmalar, çayın kan şekerini düşürdüğü yönündedir. Şeker hastalığı olanlar için çay içmek aşırıya kaçmamak şartıyla iyi olabilir (Kaynak).

9. Bağırsaklara iyi gelir.

Çay, tanen(tanik asit) bileşeni bakımından zengin olması sayesinde bağırsakları rahatlatır. Kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarına iyi gelir.

10. Kahveden daha az kafein içerir.

Çay, fazla kafeini zararlı bulanlar için kahve yerine alternatif içecek olarak tüketilebilir. Çay, kahveden %50 daha az kafein içerir.

11. Kişinin beyin gücünü geliştirir.

Çay içerisinde bulunan L-theanine(teanin) ve kafein bileşenleri odaklanmayı kuvvetlendirir. Ayrıca hafızayı güçlendirir ve erken bunamayı önler.

12. Diş sağlığına iyi gelir.

Çay ağız içi pH değerini değiştirir ve diş çukuru oluşmasına neden olan bakterilerle savaşır. Bu sayede, diş kaybının önüne geçilir.

13. Yaşlanmayı geciktirir.

Yapılan çalışmalar, çayın içerisindeki bileşenlerin güneş ışınlarının zararlı etkilerini önlediği yönündedir. Bu sayede, çay içmek yaşlanmayı geciktirir.

14. Strese iyi gelir.

Toplumumuzda çay içmenin insanı sinirli yaptığı yönünde bir inanış mevcuttur. Halbuki, çay içmek stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek strese iyi gelir.

15. Antienflamatuardır.

Çay içermiş olduğu antioksidanlar sayesinde inflamasyonu azaltır. Bu sayede eklem yangıları, romatizma gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Add Comment