Bal Hakkında 13 İlginç Bilgi

1. Arılar bol miktarda bal yapar.

Tipik bir arı kovanı yılda 30 ile 100 kilo arasında bal üretebilir. Bir kiloluk bal üretmek için, bir arı kolonisi yaklaşık 2 milyon çiçekten nektar toplamalı ve 55.000 milin üzerinde uçmalıdır.

2. Bal asla bozulmaz

Hava geçirmez bir kapta mühürlendiğinde bal, sonsuz bir raf ömrüne sahip olduğu bilinen az sayıdaki gıdadan biridir. Birkaç bin yıllık Mısır mezarlarında yenilebilir balın bulunduğu raporları bile var.

3. Değişik renkte ballar vardır.

Bazı balların koyuluğu veya açıklığı değişir. ABD’nin güneyindeki arıların, koyu mor renkte olan bal ürettikleri biliniyor.

4. Bal çeşitleri

Popüler ballar arasında kır çiçeği, karabuğday ve yonca balı bulunur. Mentolün hafif lezzetini sunan okaliptüs balı bile vardır.

5. Balın iyileştirici özelliği vardır.

Balın tıbbi tedavi olarak reçete edildiğine dair kanıtlar eski Mezopotamya’ya kadar uzanmaktadır. Bugün, bal hala kepek, mide ülseri ve mevsimsel alerjiler için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

6. Bütün arılar bal yapmaz.

Yeryüzünde 20.000 civarı arı türü vardır ancak bunların küçük bir kısmı bal yapar.

7. Aynı zamanda bal sadece arılar tarafından yapılmaz.

Sadece bildiğimiz arılar bal yapmaz. Meksikalı bal yaban arısı da büyük ölçekte bal üretir.

8. En eski fosilleşmiş petek

Yaklaşık 3 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bal peteği bulunmuştur.

9. Bal çevreye ve ekonomiye yararlıdır.

Arılar her yıl 20 milyar dolarlık ABD mahsulünü tozlaştırır ve Amerikalılar tarafından yenen tüm yiyeceklerin yaklaşık üçte biri doğrudan veya dolaylı olarak bal arısı tozlaşmasından elde edilir.

10. Alerjiye iyi gelir.

Balın mevsimsel alerjileri tedavi etmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

11. Sağlığa faydaları

Bal uzun zamandır tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle bal, kesikler, yanıklar, enfeksiyonlar, mide ülserleri ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için kullanılmıştır. Su, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve vücuda enerji vermek için gerekli enzimleri içerir.

12. Balın kullanım alanları

Birçok ev yapımı tarifte bal kullanılır. Bal öksürüğü ve boğaz ağrısını yatıştırmak için iyi bir ilaçtır. Ayrıca bal saç bakım ürünlerinde de kullanılır.

13. Bal iç parazitleri öldürür.

İnsan vücudunu istila edebilecek ve hastalığa neden olabilecek birkaç parazit vardır. Parazitleri öldürmek için ihtiyacınız olan tek şey bal, sirke ve su karışımı.