Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 11 Yolu

1. Yeterli miktarda su için.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için günlük 2-2,5 litre su içmek önem arz etmekte. Bu sayede özellikle kış aylarında gripten korunmanız kolaylaşacaktır.

2. Sebze ve meyve tüketin

Bağışıklık sisteminini güçlendirecek sebze ve meyveler başlıca şunlardır:

Sebzeler: Ispanak, brokoli, pırasa, lahana, karnabahar, sarımsak

Meyveler: Limon, greyfurt, portakal, muz, nar

3. Yoğurt ve kefir tüketin.

Probiyotik etki gösteren besinlerin bağırsaklara iyi geldiği ve bağışıklık sistemine iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle bol probiyotik deposu olan yoğurt ve kefir tüketmeniz bağışıklık isteminizi güçlendirmek için iyi bir seçim olacaktır.

4. Yeşil çay için.

Günde 1-2 fincan yeşil çay içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

5. Zencefil tüketin

Zencefil özellikle C vitamini açısından zengin bir baharattır. Bu yönüyle, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara birebirdir.

6. Balık yiyin.

Balık içermiş olduğu omega 3 yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Düzenli olarak balık yemek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

7. Şeker tüketimini azaltın.

Şekerli besinlerden uzak durmak bağırsaklarınızı iyileştirecek ve bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

8. C vitamini takviyesi alın.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça iyi bir seçenektir. Portakal, limon, greyfurt, maydanoz, kuşburnu C vitamini açısından zengin besinlerdir.

9. B12 vitamini takviyesi alın.

B12 vitamini sinir sistemi rahatsızlıklarına, depresyona ve genel isteksizlik haline birebirdir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek sinir sistemi rahatsızlıklarına da oldukça iyi gelecektir. B12 vitamini açısından zengin gıdalar yumurta, et ve balıktır.

10. Çinko ağırlıklı beslenin

Çinko ağırlıklı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir seçenektir. Daha enerjik hissetmemizi sağlar. Kuruyemişler, baklagiller çinko bakımından zengin gıdalardır.

11. Düzenli ve yeterli uyuyun.

Düzenli ve yeterli uyumak bağışıklık sistemini ayakta tutmak için kritiktir. Düzenli ve yeterli uyumayan kişilerde obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara sıkça rastlanır.