Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Aloe Veranın 15 Faydası

Aloe vera, anavatanı Afrika olan bir bitkidir. İçerdiği faydalı enzimler, vitaminler, aminoasitler ve minareller sayesinde birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Aloe veranın faydaları nelerdir, aloe vera bitkisi ne işe yarar? Bu yazımızda aloe veranın faydalarını sizlerle paylaştık.

1. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

Aloe vera, cilt üzerindeki yanık, yara ve güneş yanıklarına lokal olarak uygulandığında bu bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

2. Diş plağı oluşumunu önler.

Diş plaklarını önleme hususunda, aloe vera suyunu içmek ağız gargaraları kadar etkilidir.

3. Kan şekerini düşürür ve şeker hastalığını önler.

Aloe vera suyu, iyi bir kan şekeri düzenleyicisidir. İnsülin hassasiyetini arttırır ve kan şekerini düşürür. Bu nedenle, şeker hastalığında aloe vera suyu içmek iyi bir tedavi seçeneğidir.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Aloe vera, birçok faydalı bileşene sahiptir. (A,B,C,D,E,B1,B2,B12 vitaminleri ve folik asit gibi). Antioksidan özelliği sayesinde hücreleri korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede kanserle etkin bir biçimde savaşır.

5. Bağırsak sağlığını iyileştirir.

Aloe vera, bağırsaklardaki kötü bakterilerle savaşır. Bu sayede, irritabl bağırsak sendromu hastalığı olanlar için iyi bir tedavi seçeneği olabilir.

6. Yiyeceklerin taze kalmasını sağlar.

Aloe vera, kötü bakterilerin oluşumunu önler. Bu sayede, aloe vera kaplamalı besinler taze kalır. Bu özelliği ile buzdolabına benzer.

7. Kabızlığa iyi gelir.

Aloe vera, içerdiği aloin bileşeni sayesinde kabızlık giderici özelliğe sahiptir.

8. Kilo vermeye yardımcı olur.

Aloe vera, kabızlık giderici özelliği sayesinde kilo vermeye de yardımcı olur.

9 . Kas gelişimini sağlar.

Vücudumuz, kas gelişimi için gerekli olan bazı amino asitleri doğal olarak üretmektedir. Aloe vera suyu, vücudun doğal olarak üretemediği ve kasların ihtiyacı olan amino asitleri içerir.

10. Kalp sağlığına iyi gelir.

Aloe vera suyu, iyi bir kan temizleyicidir. Temizlenen kanın oksijen oranı arttığı için, kalbe daha temiz ve oksijeni bol kan ulaşır. Bu sayede, kalp sağlığına iyi gelir.

11. Cilt sağlığına iyi gelir.

Aloe veranın cilt sağlığı için birçok faydası mevcuttur. Ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkları yatıştırır. (Dermatitlerin iyileşmesine katkıda bulunur.) Kırışıklıkları önlemede ve yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasında etkindir. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce oluşumunu önler. Ayrıca, iyi bir nemlendiricidir.

12. Ağız sağlığına iyi gelir.

Aloe vera suyu, ağız içindeki zararlı bakterilerle etkin bir biçimde savaşır. Bu sayede, ağız kokusu ve aft hastalığı gibi ağız sağlığı için sorun teşkil eden birçok hastalığa iyi gelir. İyi bir ağız sağlığı için aloe vera suyu ile gargara yapmak iyi bir seçim olacaktır.

13. İnflamasyonu azaltır.

Aloe vera, antienflamatuar özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde, eklem yangılarına iyi gelir.

14. Saç sağlığına iyi gelir.

Aloe vera, içerdiği proteolitik enzimler sayesinde ölü saç hücrelerini tamir eder. Ayrıca, saçın doğal yapısını oluşturan keratine benzer bileşen yapısıyla saça canlılık verir ve kopmaları önler.

15. Reflü şikayetlerini azaltır.

Aloe vera, pH dengesini sağlaması sebebiyle mide yanmasına iyi gelir.

Add Comment